SERIÁL REKONSTRUKCE KOUPELEN – 1. díl – ÚVOD DO PŘESTAVBY BYTOVÝCH JADER

Plánujete rekonstruovat koupelnu? Usnadníme vám to. Přinášíme Vám rady, díky kterým bude renovace celé místnosti hračka. Základním předpokladem pro zvýšení úrovně a kvality bydlení je rekonstrukce koupelny a WC, resp. bytového jádra.

Pro lepší představu Vaší nové koupelny doporučujeme nechat si zpracovat 3D vizualizaci včetně keramických obkladů, dlažeb a zařizovacích předmětů jako jsou vana, sprchový kout, baterie, koupelnový nábytek nebo zrcadlo.

Důležité je, vybrat si odbornou firmu, která má s rekonstrukcemi bytových jader praktické zkušenosti. Rozhodujícím faktorem při výběru takové firmy je, aby Vám předložila položkový rozpočet a s jejím obsahem Vás důkladně seznámila, abyste měli kontrolu nad vynaloženými financemi.

Pro Vaši kontrolu nad prováděním stavebních úprav, doporučujeme najmout si stavební dozor, který bude dohlížet na jednotlivé profese – bourací a zednické práce, elektrikář, instalatér, obkladač. Dohlédne na efektivní koordinaci profesí a hlavně kvalitu a rychlost provedení Vaší rekonstrukce.

Konzultace a poradenství

V místě svého bydliště (např. Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Liberec, Jihlava, Pardubice nebo Plzeň) naleznete určitě řadu firem, které se zabývají přestavbou koupelny a WC. V takovém případě, Vám poskytnou konzultaci na místě zdarma a mohou s Vámi prodiskutovat renovaci bytového jádra Vašeho bytu (panelového). My Vám nabízíme statický posudek online bez ohledu na Vaši lokaci.

Pokud již máte svoji konkrétní představu o dispozičních změnách po odstranění umakartového bytového jádra nebo koupelny, sdělte to svému architektovi, projektantovi nebo odborné stavební firmě. Ti posoudí reálnost Vaší představy a doporučí vhodné korekce tak, bylo výsledné řešení v souladu s předpisy. Stavební úpravy musí být v souladu s obecně technickými požadavky na výstavbu (Nařízení č.11/2014 – obecné požadavky na využití území a technické požadavky na stavby v hlavním městě Praze /pražské stavební předpisy/ a vyhláška MMR č. 20/2012 Sb., o technických požadavcích na stavby, kterou se mění vyhláška č. 268/2009 Sb.) a musí vyhovovat hygienickým požadavkům na vnitřní prostředí staveb (požadavky na větrání obytných budov, atd.) a požadavky platných norem ČSN (např. ČSN 73 4301 Budovy pro bydlení, apod.)

Technologie přestavby bytového jádra

V této části článku bychom Vás rádi seznámili s používanými technologiemi při rekonstrukci bytových jader. Uvádíme zde případy, kdy se kompletně demontuje umakartové jádro, které bylo vyráběno v rámci tzv. lehké prefabrikace, a nahradí se novými stěnami. Jedna z možností je vytvoření stěn bytového jádra pomocí sádrokartonových desek, další možností je zdění pomocí lehkých zdicích materiálů (např. Ytong, Porfix, apod.). Druhá možnost při rekonstrukci bytu v panelovém domě je kvalitnější, ale také dražší.

Rekonstrukce bytového jádra pomocí sádrokartonových desek

Přehled stavebních prací a sanity potřebné k renovaci koupelny pomocí sádrokartonových desek.

 • vybourání a odstranění původního vybavení a zařízení bytového jádra,
 • vyříznutí stávajících zárubní,
 • montáž voděvzdorných SDK desek z vnitřní strany stěn a stropu koupelny a WC,
 • montáž SDK desek na vnější stranu stěn bytového jádra,
 • hydroizolační stěrka na stěny a podlahu ve sprchovém koutu,
 • odvoz a likvidace veškeré suti a odpadu,
 • keramické obklady a dlažby, malířské práce,
 • umístění sanity (vana, umyvadlo, sprchový kout, atd.) a armatur dle výběru klienta,
 • montáž zárubní včetně dveří,
 • odvětrání koupelny i WC.

Rekonstrukce bytového jádra pomocí zděných nových příček

Přehled vhodných materiálů pro zednické práce a dokončovací práce

 • vhodné jsou přesné tvárnice v tloušťkách:
  100 mm – příčky zatížené zařizovacími předměty, kuchyňskými linkami a ty, ve kterých jsou vedeny instalační rozvody (voda, kanalizace),
  75 mm – nezatížené příčky a příčky bez instalací, 
  50 mm – obezdívání van, sprchových vaniček, instalační přizdívky ke stěnám, kde chceme vést instalace (např. stoupačky a WC),
 • tenkovrstvá zdicí malta společně se sítí (perlinkou) tvořící se zdí pevnou skořepinu,
 • penetrační nátěr,
 • připevňovací profily a profily na vnější rohy zdiva.
 • vyrovnávací samonivelační stěrku pro vyrovnání nerovností,
 • hydroizolační potěr na stěny a podlahu (např. do sprchového koutu) pro zamezení vytopení sousedů,
 • sádrokartonovou konstrukci pro snížený podhled,
 • keramické obklady a dlažby, malířské práce,
 • odvětrání koupelny i WC.

Zařizovací předměty, sanita a koupelnový nábytek

Nedílnou součástí rekonstrukce koupelny či bytového jádra je výměna zařizovacích předmětů, jako je sprchový kout, vana, umyvadlo, baterie a topení do koupelny, atd. Na trhu je řada dodavatelů sanitární keramiky i baterií (např. Alca plast s.r.o., Geberit spol s r.o., LAUFEN CZ s.r.o., apod.), kteří nabízí široký výběr ze sortimentu, od klasického řešení až po velmi moderní prvky.

Vhodným doplňkem při rekonstrukci koupelny nebo bytového jádra je dodávka koupelnového nábytku. Většina předních výrobců zařizovacích předmětů nabízí i široký výběr koupelnového nábytku a to většinou v ucelených sériích spolu se sanitární keramikou. Pokud by Vám rozměry nevyhovovali, lze si nechat nábytek vyrobit na míru, většinou za velmi podobnou cenu jako u sériově vyráběného nábytku.