SERIÁL REKONSTRUKCE KOUPELEN – 5. díl – MODERNÍ KOUPELNA 2015

Moderní trendy koupelny v roce 2015. Čemu se vyhnout? Designéři si oblíbili neutrální a přírodní odstíny a zároveň jednoduché a elegantní řešení. Koupelna je velmi specifický prostor. Měla by zajistit nejen maximální pohodlí všem členům domácnosti, ale také vyhovovat jejich různým potřebám. Důležitým faktorem je také pro kolik lidí bude koupelna sloužit, zda pro celou rodinu s dětmi nebo jen pro jednu osobu. Neměli byste zapomenout na to, zda bude koupelna užívána seniory nebo osobami s omezenými pohybovými možnostmi.  

Armatury v koupelně se používají denně a mnoho let, proto při jejich výběru věnujte pozornost tomu, jak používáte koupelnu nyní a přemýšlejte, jak budete koupelnu užívat za pár let. Přemístění zařizovacích předmětů je náročné a někdy nemožné bez kompletní rekonstrukce celého prostoru. Moderní koupelna nejsou jen „trendy“ obklady a dlažba, ale efektivně a vkusně zařízená místnost.

Dispozice

Poslední dobou si v menších bytech lidé spojují koupelny s toaletou. Nutno dodat, že je to na úkor kvality bydlení v takovém bytě. Společná koupelna se tím však zvětší. V případě některých typů bytových jader (viz přehled typologie jader – typ H, F, F+kk, T) je možné zvětšení koupelny na úkor chodby bez nutnosti spojit toaletu s koupelnou. Pračky se aktuálně objevují např. v kuchyňské lince, i tak lze část prostoru v koupelně ušetřit např. pro koupelnový nábytek.

Trendy pro moderní koupelny 2015

Koupelnové trendy současnosti lze shrnout do několika hlavních bodů. Povrchy v moderní koupelně jsou v přírodních odstínech s málo znatelnými spárami, tzn. velkoformátové obklady a dlažby, stěrky). Kladen je důraz na praktičnost, tzn. volná podlaha bez sanity, ta je včetně nábytku zavěšena na stěnách a samozřejmě bezbariérový sprchový kout oddělený skleněnou zástěnou. Moderní koupelna je efektivní, elegantní a zároveň prostá.

Rozhodně nejsou „in“ pastelové barvy (světle zelená, okrová) ani ozdobné plastické lišty. Naopak je zdůrazněna barevně nebo materiálové logika fungování celého prostoru. Barevné odstíny použité na podlaze se objevují i na stěnách a to právě jako barevné zvýraznění prostoru za WC mísou nebo za umyvadlem, apod. Boční stěny u vany nebo stěny za sprchovým koutem se provádí ve skleněné mozaice nebo přímo ze stěrky.  

Designéři si oblíbili neutrální a přírodní odstíny (bílá, černá, zemitá hnědá – „wenge“) a také naopak veselé a živé barvy (červená, trávově zelená). Upřednostňovány jsou velké, převážně obdélníkové formáty odkladů i dlažeb. Velkým hitem jsou bezesparé plochy tvořené stěrkou nebo obkladem z barveného skla.

LED osvětlení

Osvětlení vždy hraje klíčovou roli při utváření celkového vzhledu každé místnosti v bytě nebo domě. Opět nezapomínejte kromě estetiky i na funkčnost. Pro každou činnost potřebujete trochu jiné světlo a tudíž i osvětlení. LED osvětlení může sloužit jako světlo doplňkové nebo hlavní a podle toho musí být nasměrováno a také musí mít příslušnou intenzitu. Většina LED svítidel je namontována přímo ve zdi a proto je vhodné vybrat si prvek z nadčasové klasiky, která se příliš neomrzí. Naopak LED osvětlení není trendovou záležitostí, která přestane být brzy zajímavá.